Bağırsak gazı nedir?

Bağırsak Gazı

Bağırsak gazı her sağlıklı insan da onu günlük yaşamında kendine hatırlatan ve o kişinin yaşamı boyunca da günlük devinim içinde devam eden bir olaydır. Bağırsak gazı; sindirim sisteminin yemek borusundan başlayıp makat bölümüne kadar olan tüm kapsamında içeride seyreden, daha çok karbondioksit ve metan gazı gibi kokusuz gazlardır.

Ama bunun beraberinde hidrojen sülfür gazı(H2S) ki bu adeta çürük yumurta kokusu gibidir, bu asıl makat yolu ile gaz çıkarıldığında ya da yellenme işlemi yapıldığında onun kokusunu veren gazdır.

Gaz çıkartmaGaz çıkartma

Kişiler gazı başlıca iki yolla çıkartır. Biri üstten geğirme dediğimiz yolla midenin kasları ile birlikte sıkıştırılması ve yemek borusundaki kapakçığın gevşeyip gırtlağın kapanması ki içeri gıdalar ve sıvılar kaçmasın diye ve buradan yukarıya gazın çıkması. Diğeri ise makat yolu ile yani yellenme tarzında çıkartılan gazdır.

Normalde kişi kaç kez gaz çıkartırNormalde kişi kaç kez gaz çıkartır?

Sağlıklı her insanoğlu günde ortalama 20 kez yellenme yoluyla gaz çıkartır ki bu normal kabul edilir. Aşırı miktarda gaz çıkartma, fazla miktarda kokulu gaz çıkartma bağırsakta fazla miktarda bakteri ya da mikrop üretildiğinin ve buna bağlı olarak çıkartıldığının belirtisi olabilir. Burada iltihabi bağırsak hastalığı dediğimiz bazı hastalıklar, irritabıl bağırsak sendromu ya da huzursuz bağırsak sendromu dediğimiz problem, bazı intihaplı bağırsak hastalıkları bu duruma sebep olabilirler.

Bağırsak gazı belirtileriBağırsak gazı belirtileri:

Belirtileri olarak daha çok şişkinlik, halsizlik, karında sıkışma, huzursuzluk hissi gibi belirtiler gösterir.

Bağırsak gazı teşhisiBağırsak gazı teşhisi:

Biz tetkik anlamında basitçe direkt karın grafisi dediğimiz düz röntgen filmi, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, mide boşalım zamanı, bağırsak boşalım zamanı gibi çeşitli tetkikler yapılabilir.

Bağırsak gazından korunmaBağırsak gazından korunma:

Kişilerin aşırı bağırsak gazından korunmalarında laktoz, fruktoz, sorbitol dediğimiz bazı şeker türleri vardır, bunlara karşı vücudun tahammülsüzlüğü(intoleransı) olabilir. Bu tür problemleri olan kişilerin, örneğin laktoz intoleransı olan kişinin laktozsuz süt tüketmesi ciddi avantaj sağlar. Gazlı içecekleri az tüketmek, yağlı gıdalardan olabildiğince uzak durmak gibi bir takım önlemler de alınabilir. Ama bu oranda ciddi bir artış varsa o zaman bu konuda uzman bir gastroenteroloji uzmanına veya daha çok makatla ilgili sorun yaşanıyorsa kolorektal cerrahi uzmanına ya da proktoloji ile uğraşan bir genel cerrahi uzmanına başvurmak faydalı olacaktır.

Bağırsak gazı için alınacak önlemler

Bağırsak gazı nedenleri

 


Yazar : admin

Yorumlara kapalı.