Gebelik Hazırlıkları: 1- Kilonuz Normal mi?

Demek hamile kalmaya hazırlanıyorsunuz. Tebrikler! Bir bebek sahibi olmaya karar vermek, hayattaki önemli kilometre taşlarından biridir. Peki vücudunuz hamileliğe hazır mı? Gebeliğe sistematik şekilde hazırlanabilmeniz için adım adım yapılacaklar listesi hazırladık.

İÇİNDEKİLER:

Vücut kitle indeksinizi (VKİ) biliyor musunuz? Gebelik başladığınızda kalori kısıtlaması yapamayabilirsiniz. Bebek emzirirken beslenmenizden kısamayabilirsiniz. Üstelik gebelikte ve emzirme döneminde aktif olarak spor yapmak da çok mümkün olmayabilir. Bu nedenle: “Gebelik başlamadan birkaç ay önce ideal kilonuza ulaşmış olmanız gerekir.

Aşırı kilolu kadınlarda gebelik diyabeti ve gebelik hipertansiyonu riski artmıştır. Aşırı kilolu anne adaylarının sezaryen doğuma yatkınlıkları daha yüksektir.

Aşırı zayıf kadınlarda ise gebe kalmak daha zor olabilir. Ayrıca bu anne adaylarında erken doğum (prematüre) riski artmıştır.

VKİ hesaplamak için: https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/beslenmehareket-hesaplamalar

VKİ’niz aşırı kilolu veya obez kategorilere girerse, doktorunuza sağlıklı şekilde kilo verme stratejileri hakkında danışın. VKİ’niz zayıf kategorisindeyse de doktorunuza danışın.

Vücut kitle indeksi, VKİ = Body Mass Index, BMI: yetişkin erkekler ve kadınlar için geçerli olan boy ve kiloya dayalı bir vücut yağ ölçüsüdür. Vücut kütlesinin, uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır.

Detaylar ve kaynak için bakınız: Gebeliğe Hazırlık Rehberi

Tedavisi Nedir

Güncel sağlık bilgileri, hastalıklardan korunmanız için koruyucu hekimlik tüyoları ve hastalık halinde doğru branşlara yönlendirilmeniz amacıyla çalışır. Hiçbir şekilde tanı koyma ve tedavi etme amacı taşımaz. TedavisiNedir.com bilgi verir ancak kullanıcıların sağlık durumuyla ilgili sorumluluk almaz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir