İbuprofen Dozu Hesaplama

İbuprofen kiloya göre doz hesaplaması yapılarak çocuklara verilmesi gereken önemli bir ateş düşürcü ağrı kesici ilaçtır.

İbuprofen, parasetamol kadar güvenli olmasa da parasetamolden sonra bilinen en güvenli ve az yan etki riski olan diğer bir ateş düşürücü ağrı kesici ilaç etken maddesidir. İbuprofenin avantajı ise, ateş düşürme ve ağrı kesme konularında parasetamole göre biraz daha etkili ve güçlü olmasıdır. Dolven, Pedifen, İbu-fort, İbuactive, Bruprex, Apireks, Brus ibuprofen içeren ve yaygın olarak kullanılan ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlardır.

Ateş düşürücü ilaçların bebeğe veya çocuğa ne kadar verileceği bebeğin veya çocuğun kilosuna göre hesaplanır!(yaşına göre hesaplamak yanlış sonuç verebilir)

Bakınız; 9 kilogram olan bir bebekle 6 kilogram olan bir bebek arasında belki çok az yaş farkı olabilir. Ancak, %50 kilo farkı var. %50 daha iri, daha çok kanı ve daha çok hücresi olan bebek daha hafif bebekten %50 daha fazla ilaç almalıdır.

İbuprofen Dozu Nasıl Hesaplanır?

İbuprofen dozu ise kilogram başına en az 5 miligram iken en çok 10 miligramdır.

  • Şu makalede ibuprofen hakkında “Kısa süreli kullanımlarda yan etkisi düşük olan bir ilaçtır. Dozu her 6-8 saatte bir kilogram başına 5-10 miligramdır. Günde en çok 4 kez, belirtilen dozlarda verilebilir.” denilmektedir.

Örnek verecek olursak;

  • 12 kilogram olan bir bebeğin gerektiğinde kullanacağı parasetamol dozu 12×5 ile 12×10 yani 60 ile 120 miligram arasındadır.
  • 16 kilogram olan bir çocuğun gerektiğinde kullanacağı ibuprofen dozu 16×5 ile 16×10 yani 80 ile 160 miligram arasındadır.
  • 23 kilogram olan bir bebeğin gerektiğinde kullanacağı parasetamol dozu 23×5 ile 23×10 yani 115 ile 230 miligram arasındadır.

Peki kaç ml veya kaç ölçek ateş düşürücü şurup vereceğiz?

Bu hesabı yapabilmek için kullanılacak ateş düşürücü şurubun 1 ml hacimde kaç mg ilaç etken maddesi içerdiğini ve hangi ilaç etken maddesini içerdiğini bilmemiz gerekir.

Örneğin, Dolven şurup ve Pedifen şurup birbirinin eşdeğeri olan iki ateş düşürücü ilaçtır. Her ikisi de 5 ml hacimde 100 mg ibuprofen içerir. Yani her ikisi de 1 ml hacimde 20 miligram ibuprofen içerirler.

  • 12 kilogram olan bir çocuğun gerektiğinde ibuprofen ihtiyacı 12×5 ile 12×10 yani 60 ile 120 miligram arasındadır. Dolven şurup veya Pedifen şurup 1 ml hacimde 20 miligram ibuprofen içerdiğine göre, 12 kilogram bir çocuğun gerektiğinde kullanacağı ilaç hacmi 60/20 ile 120/20 yani 3 mililitre ile 6 mililitre arasındadır.
  • 16 kilogram olan bir çocuğun gerektiğinde ibuprofen ihtiyacı 16×5 ile 16×10 yani 80 ile 160 miligram arasındadır. Dolven şurup veya Pedifen şurup 1 ml hacimde 20 miligram ibuprofen içerdiğine göre, 16 kilogram bir çocuğun gerektiğinde kullanacağı ilaç hacmi 80/20 ile 160/20 yani 4 mililitre ile 8 mililitre arasındadır.

Dilerseniz bu hesapları kendini yapın ya da hızlıca ateş düşürücü asistanımız sizin için hesaplasın.

Ateş Düşürücü Asistanı kiloya göre parasetamol dozu hesaplamanın en hızlı yoludur.

Tedavisi Nedir

Güncel sağlık bilgileri, hastalıklardan korunmanız için koruyucu hekimlik tüyoları ve hastalık halinde doğru branşlara yönlendirilmeniz amacıyla çalışır. Hiçbir şekilde tanı koyma ve tedavi etme amacı taşımaz. TedavisiNedir.com bilgi verir ancak kullanıcıların sağlık durumuyla ilgili sorumluluk almaz.

You may also like...