Otoimmün tiroid hastalığı (hashimoto) COVID19 riskini arttırır mı?

ABD Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC), bağışıklığı zayıflamış kişilerin COVID-19 nedeniyle ciddi hastalık riskinin daha yüksek olduğunu belirtiyor. Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler daha zayıf bir bağışıklık sistemine sahiptir ve enfeksiyonlarla savaşmakta daha zorlanırlar. Bununla birlikte, bağışıklık sistemi karmaşıktır ve hashimato (otoimmün tiroid) hastalığına sahip olmak, bir kişinin bağışıklığı zayıf olduğu veya viral bir enfeksiyonla savaşamayacağı anlamına gelmez.

Şimdiye kadar, otoimmün tiroid hastalığı olan hastaların COVID-19’a yakalanma veya COVID-19 enfeksiyonu kapmaları halinde COVID19’dan daha fazla etkilendiğine dair bir gösterge yoktur. COVID-19 enfeksiyonunu önlemek için herkes önerilen el hijyeni ve sosyal mesafe önerilerini uygulamaya devam etmelidir.

Kaynak: https://www.thyroid.org/covid-19/coronavirus-frequently-asked-questions/#hypothyroidism

Tedavisi Nedir

Güncel sağlık bilgileri, hastalıklardan korunmanız için koruyucu hekimlik tüyoları ve hastalık halinde doğru branşlara yönlendirilmeniz amacıyla çalışır. Hiçbir şekilde tanı koyma ve tedavi etme amacı taşımaz. TedavisiNedir.com bilgi verir ancak kullanıcıların sağlık durumuyla ilgili sorumluluk almaz.

You may also like...