Parasetamol Dozu Hesaplama

Çocukların ateşleri yükseldiğinde onlara ateş düşürücü şuruplar veririz. Ateş düşürücü şurupların neredeyse tamamını parasetamol ve ibuprofen içeren ilaçlar oluşturmaktadır.

Parasetamol dünya sağlık örgütünün çocukluk çağda kullanılmasını önerdiği güvenli ve yan etki riski düşük bir ilaçtır. Parol şurup, Parol Plus şurup, Calpol şurup, Calpol 6 Plus şurup, Minafen, Minoset Şurup, Minamol Şurup, Tylol Şurup, Tylol 6 Plus şurup … parasetamol içeren ve yaygın olarak kullanılan ateş düşürücü şuruplardandır.

Ateş düşürücü ilaçların bebeğe veya çocuğa ne kadar verileceği bebeğin veya çocuğun kilosuna göre hesaplanır!(yaşına göre hesaplamak yanlış sonuç verebilir)

Bakınız; 9 kilogram olan bir bebekle 6 kilogram olan bir bebek arasında belki çok az yaş farkı olabilir. Ancak, %50 kilo farkı var. %50 daha iri, daha çok kanı ve daha çok hücresi olan bebek daha hafif bebekten %50 daha fazla ilaç almalıdır.

Parasetamol Dozu Nasıl Hesaplanır?

Parasetamol dozu kilogram başına en az 10 miligram iken en çok 15 miligramdır.

T.C. Sağlık Bakanlığı kaynaklı şu makalede parasetamol hakkında “En yaygın kullanılan ilaç parasetamol dür. Yan etkileri oldukça az ve güvenilir bir ilaçtır. Dozu ise 4-6 saatte bir kilogram başına 10-15 mg.dır. Günlük doz kilogram başına 60 mg’ı geçmemelidir.” denilmektedir.

Örnek verecek olursak;

  • 12 kilogram olan bir bebeğin gerektiğinde kullanacağı parasetamol dozu 12×10 ile 12×15 yani 120 ile 180 miligram arasındadır.
  • 16 kilogram olan bir çocuğun gerektiğinde kullanacağı parasetamol dozu 16×10 ile 16×15 yani 160 ile 240 miligram arasındadır.
  • 7 kilogram olan bir bebeğin gerektiğinde kullanacağı parasetamol dozu 7×10 ile 7×15 yani 70 ile 105 miligram arasındadır.

Peki kaç ml (kaç ölçek) ateş düşürücü şurup vereceğiz?

Bu hesabı yapabilmek için kullanılacak ateş düşürücü şurubun 1 ml hacimde kaç mg ilaç etken maddesi içerdiğini ve hangi ilaç etken maddesini içerdiğini bilmemiz gerekir.

Örneğin Calpol Şurup veya Parol şurup birbirinin eşdeğeridir ve her ikisi de 5 ml hacimde 120 mg parasetamol içerir. 1 ml Parol şurup veya 1 ml Calpol Şurup 120/5=24 mg parasetamol içerir. Eğer sizin çocuğunuz 12 kg ise ihtiyacı olan parasetamol 120 ile 180 miligram arasındaydı. O halde 12 kg bu çocuğun 120/24 ile 180/24 mililitre Calpol Şurup veya Parol şurup alması gerekir. Bu da 5 mililitre ile 7,5 mililitre arasında Calpol Şurup veya Parol şurup alması gerekir demektir.

Dilerseniz bu hesapları kendini yapın ya da hızlıca ateş düşürücü asistanımız sizin için hesaplasın.

Ateş Düşürücü Asistanı kiloya göre parasetamol dozu hesaplamanın en hızlı yoludur.

Tedavisi Nedir

Güncel sağlık bilgileri, hastalıklardan korunmanız için koruyucu hekimlik tüyoları ve hastalık halinde doğru branşlara yönlendirilmeniz amacıyla çalışır. Hiçbir şekilde tanı koyma ve tedavi etme amacı taşımaz. TedavisiNedir.com bilgi verir ancak kullanıcıların sağlık durumuyla ilgili sorumluluk almaz.

You may also like...